Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zwykłe zakupy w sieci stają się importem usług

23 maja 2018 | Rachunkowość | Anna Mełgieś

Przedsiębiorcy składający zamówienia za pośrednictwem internetu lub telefonu nie zawsze są świadomi, że dokonują transakcji z zagranicznym kontrahentem. To może powodować obowiązki w VAT, nawet przy działalności zwolnionej.

Doktor, prowadzący prywatną praktykę lekarską i korzystający ze zwolnienia w VAT, postanowił wykupić dostęp do portalu branżowego. Zalogował się na właściwej stronie internetowej, złożył zamówienie, zapłacił określoną w złotówkach cenę za rok z góry i już mógł korzystać.

Zgodnie z zaleceniami księgowej, która wskazała, aby brał faktury na wszystko, co kupuje, przy zamówieniu zażyczył sobie takiego dokumentu, a po zrealizowaniu płatności „ściągnął" go i wydrukował.

Księgowa otrzymawszy fakturę – wystawioną przez firmę z Irlandii, w walucie polskiej i z VAT 23 proc. – przeanalizowała zdarzenie, po czym poinformowała Doktora, że musi zapłacić VAT od zaimportowania usługi oraz jak najszybciej zarejestrować się do VAT-UE. A formularz rejestracyjny najlepiej niech złoży wraz z „czynnym żalem", bo jest już po terminie.

O co chodzi? – pomyślał zaskoczony Doktor – przecież jestem zwolniony i VAT-u nie płacę.

Kto płaci podatek

Od usług świadczonych przez zagranicznego usługodawcę VAT płaci krajowy usługobiorca.

W VAT obowiązuje zasada terytorialności, w myśl której transakcje podlegają opodatkowaniu w kraju miejsca ich świadczenia. Polskim VAT obciążone są więc usługi wykonane w Polsce, a ujmując rzecz precyzyjnie – usługi, dla których miejsce świadczenia ustalone zgodnie z przepisami znajduje się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11058

Wydanie: 11058

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament